PITTSBURGH, PA

Parish Mass times for Christmas Eve, Day

CELEBRATE CHRISTMAS WITH US AT MASS - ALL ARE INVITED!

The following Christmas Eve and Christmas Day Mass times were submitted by parishes throughout the diocese for 2019. Parishes are listed by Vicariate, then in orderbynewly merged, followed by groupings.

Abbreviations:

CE:Christmas Eve

CD:Christmas Day

VICARIATE 1

Christ Our Savior, North SideChurches:St. Cyril, Brighton Heights; St. Boniface, North Side; St. Peter, North Side.

CE:St. Boniface, 4 p.m., midnight; St. Cyril, 4 p.m. (children's Mass); St. Peter, 7 p.m.

CD:St. Cyril, 9 a.m.; St. Peter, 10:30 a.m.

Most Precious Blood of Jesus, Marshall/Shadeland (Risen Lord Church, Pittsburgh's North Side)

CE:Midnight (High Mass)

CD:8 a.m. (Low Mass), 11 a.m. (High Mass)

St. Teresa of Kolkata,Beechview/Brookline

Churches:St. Catherine of Siena, Beechview; St. Pamphilus, Beechview; St. Pius X, Brookline; Resurrection, Brookline.

CE:St. Catherine of Siena, 4 p.m., 7 p.m. (Spanish); St. Pius X, 4 p.m.; St. Pamphilus, 6 p.m.; Resurrection, 6 p.m.

CD:St. Pamphilus, 8 a.m.; St. Pius X, 8 and 9:30 a.m.; St. Catherine of Siena, 10:30 a.m.; Resurrection, 11:30 a.m.

ALLISON PARK/GLENSHAW

Churches: St. Mary of the Assumption, Glenshaw;St. Ursula, Allison Park

CE:St. Mary, 4 p.m., 4:15 p.m. (Marian Hall), 6 p.m. (children's liturgy), 10 p.m.; St. Ursula, 4 and 6 p.m.

CD:St. Mary, 9 and 11 a.m.; St. Ursula, 8 and 10 a.m.

BELLEVUE/EMSWORTH/FRANKLIN PARK

Churches: Assumption, Bellevue;St. John Neumann,Franklin Park;Sacred Heart, Emsworth

CE:Assumption, 4 and 10 p.m.; St. John Neumann, 4, 8 and 10:30 p.m.; Sacred Heart, 6 p.m.

CD:Assumption, 9 and 11 a.m.; St. John Neumann, 9 and 11 a.m.; Sacred Heart, 10:30 a.m.

BLOOMFIELD/GARFIELD/LAWRENCEVILLE

Churches: St. Maria Goretti, Bloomfield;Our Lady of the Angels,Lawrenceville

CE:Our Lady of the Angels, 4 p.m. (with children's choir), 10 p.m. (with adult and bell choirs); Immaculate Conception Church, 5:30 p.m. (with children's choir).

CD:Immaculate Conception Church, 9:30 a.m. (with Sweet Rejoicing choir).

BRENTWOOD/HAYS/SOUTH PITTSBURGH

Churches: Holy Angels, Hays;Holy Apostles,South Pittsburgh;St. Sylvester, Brentwood

CE:St. Albert the Great Church, 4 p.m.; St. Basil Church, 4 p.m. and midnight; St. Wendelin Church, 4 p.m.; Holy Angels, 5 and 9 p.m.;St. Sylvester, 4 and 10 p.m.

CD:St. Wendelin Church, 8 a.m.; St. Basil Church, 9 a.m.; Holy Angels, 9:30 a.m.; St. Sylvester, 10 a.m.; St. Albert the Great Church, 11 a.m.

CITY CENTER/HILL DISTRICT

Churches: St. Benedict the Moor,Hill District;Church of the Epiphany,Uptown;St. Mary of Mercy, Downtown

CE:Epiphany, 4 p.m.; St. Mary of Mercy, 4 p.m.; St. Benedict the Moor, 11 p.m.

CD:St. Mary of Mercy, 8 and 10:30 a.m.; Church of the Epiphany, 9 a.m.; St. Benedict the Moor, 10:30 am.

EAST END/POINT BREEZE/WILKINSBURG(CatholicCommunity of the East End)

Churches: St. Bede, Point Breeze;St. Charles Lwanga,East End;St. James, Wilkinsburg

CE:St. Bede, 4 p.m. (children's Mass), 10 p.m. (choir concert at 9:30 p.m.); St. James, 4 p.m. (children's Mass).

CD:St. Bede, 9 a.m.; St. James, 10 a.m.; Mother of Good Counsel Church, 11 a.m.

ETNA/GLENSHAW/MILLVALE/RESERVE

Churches: All Saints, Etna;St. Aloysius, Reserve;St. Bonaventure, Glenshaw;Holy Spirit, Millvale

CE:All Saints, 4 p.m.; St. Bonaventure, 4 p.m. (church), 4:05 p.m. (hall), 7 p.m.and midnight; Holy Spirit, 4 p.m.; St. Aloysius, 6 p.m.

CD:All Saints, 9 a.m.; St. Aloysius, 10 a.m.; St. Bonaventure, 11 a.m.; Holy Spirit, noon.

GREENFIELD/HAZELWOOD/OAKLAND

Churches: St. Paul Cathedral, Oakland;St. Regis, Oakland;St. Rosalia, Greenfield;St. Stephen, Hazelwood

CE:St. Paul Cathedral, 4 and 6 p.m., 10 p.m. (with Bishop David Zubik and Cathedral Choir); St. Rosalia, 4 p.m.; St. Stephen, 5 p.m.

CD:St. Stephen, 9 a.m.; St. Paul Cathedral, 10 a.m. and noon, St. Regis, 10 a.m. (bilingual); St. Rosalia, 11 a.m.

MORNINGSIDE/SHADYSIDE/STANTON HEIGHTS

Churches: St. Raphael, Morningside;Sacred Heart, Shadyside

CE:St. Raphael, 4 p.m. and midnight; Sacred Heart, 4 and 7 p.m.

CD:Sacred Heart, 8 and 10 a.m.; St. Raphael, 11 a.m.

MOUNT WASHINGTON/SOUTH SIDE

Churches: St. Mary of the Mount,Mount Washington;Prince of Peace, South Side

CE:St. Adalbert Church, 4 p.m.; St. Mary of the Mount, 4 and 6:30 p.m., midnight (all Masses will be interpreted in American Sign Language).

CD:St. Mary of the Mount, 8 a.m. 9 a.m., 10 a.m. (interpreted in ASL); St. Adalbert Church, 9 a.m.; St. Peter Church, 11 a.m.

OBSERVATORY HILL/PERRYSVILLE/ROSS/WEST VIEW(Neighbors North Catholic Community)

Churches: Incarnation of the Lord,Observatory Hill;St. Athanasius, West View;St. Sebastian, Ross;St. Teresa of Avila, Perrysville

CE:Incarnation of the Lord, 4 p.m.; St. Athanasius, 4 and 10 p.m.; St. Sebastian, 4 and 6 p.m., midnight; St. Teresa of Avila, 4 and 10 p.m.

CD:St. Athanasius, 8 a.m.; Incarnation of the Lord, 9 a.m.; St. Sebastian, 10 a.m.; St. Teresa, 11 a.m.

SHRINES OF PITTSBURGH

Churches: Most Holy Name of Jesus,Troy Hill;Immaculate Heart of Mary,Polish Hill;St. Nicholas, Millvale;St. Patrick, Strip District;St. Stanislaus Kostka,Strip District

CE:Most Holy Name, 4 and 10 p.m.; Immaculate Heart of Mary, 4 p.m. and midnight; St. Stanislaus Kostka, 4 p.m. and midnight; St. Nicholas, 9 p.m.

CD:St. Patrick, 6 a.m.; Most Holy Name, 9 a.m.; St. Stanislaus Kostka, 9 a.m.; Immaculate of Mary, 10 a.m.

VICARIATE 2

St. Paul of the Cross, Castle Shannon/Mount Lebanon

Churches:St. Anne, Castle Shannon; St. Winifred, Mount Lebanon.

CE:St. Anne, 4 and 8 p.m., midnight; St. Winifred, 6 p.m.

CD:St. Anne, 8 and 10 a.m.; St. Winifred, 11:30 a.m.

BETHEL PARK/SOUTH PARK/WHITEHALL

Churches: St. Gabriel, Whitehall;St. Germaine, Bethel Park;Nativity, South Park;St. Valentine, Bethel Park

CE:St. Gabriel, 4 and 10 p.m.; St. Germaine, 4 p.m.; Nativity, 4 p.m.; St. Valentine, 4 and 7 p.m.

CD: St. Germaine, 8 a.m.; Nativity, 9 a.m.; St. Valentine, 10 a.m.; St. Gabriel, 11 a.m.

BETHEL PARK/UPPER ST. CLAIR

Churches: St. Thomas More, Bethel Park;St. John Capistran,Upper St. Clair

CE:St. Thomas More, 4 p.m. (in both church and Family Life Center), 7 p.m., 10 p.m. (with bell choir); St. John Capistran, 5 p.m. (with children's choir), 9 p.m. (with traditional choir).

CD:St. John Capistran, 9 a.m. (with brass ensemble), 11 a.m. (with contemporary choir); St. Thomas More, 10 a.m.

BRADDOCK/CHURCHILL/FOREST HILLS/SWISSVALE/TURTLE CREEK/WILMERDING

Churches: St. Colman, Turtle Creek;Good Shepherd, Braddock/Braddock Hills;St. John Fisher, Churchill;St. Jude, Wilmerding;Madonna del Castello,Swissvale;St. Maurice, Forest Hills;Word of God, Swissvale

CE:St. Colman, 4 p.m.; St. Maurice, 4 p.m. (children's Mass), 7:30 p.m.; Sacred Heart Church, 4 p.m.; St. Jude, 5 p.m.; St. John Fisher, 6 p.m. (children's Mass), 10 p.m.; Word of God, midnight.

CD:Good Shepherd, 9 a.m.; St. Colman, 10 a.m.; Madonna del Castello, 10 a.m.; Word of God, 11 a.m.

BRIDGEVILLE/CECIL

Churches: St. Barbara, Bridgeville;Holy Child, Bridgeville;St. Mary, Cecil

CE:Holy Child, 4 and 10 p.m.; St. Barbara, 4 and 7 p.m.; St. Mary, 4 and 8 p.m.

CD:St. Barbara, 9:30 a.m.; St. Mary, 10:30 a.m.; Holy Child, 11 a.m.

CARNEGIE/GREEN TREE/SCOTT

Churches: St. Elizabeth Ann Seton,Carnegie;St. Margaret of Scotland, Green Tree;SS. Simon and Jude, Scott

CE:St. Margaret, 4 and 10 p.m.; SS. Simon and Jude, 4 and 6 p.m.; St. Elizabeth Ann Seton, 4:30 and 11 p.m.

CD:SS. Simon and Jude, 8 and 11 a.m.; St. Margaret, 10 a.m.; St. Elizabeth Ann Seton, 10:30 a.m.

CLAIRTON/JEFFERSON HILLS/PLEASANT HILLS/WEST MIFFLIN

Churches: St. Claire of Assisi, Clairton;St. Elizabeth of Hungary,Pleasant Hills;Holy Spirit, West Mifflin;St. ThomasBecket,Jefferson Hills

CE:St. Elizabeth, 4, 6 and 10 p.m.; Holy Spirit, 4 and 9 p.m.; St. Thomas, 4, 8 and 10 p.m.; St. Clare, 4:30 p.m.

CD:Holy Spirit, 8 a.m.; St. Clare, 9:30 a.m.; St. Thomas, 10 a.m.; St. Elizabeth, 11 a.m.

DORMONT/MOUNT LEBANON/SCOTT

Churches: St. Bernard, Mount Lebanon;Our Lady of Grace, Scott

CE:Our Lady of Grace, 4 p.m. (in church and Keefer Hall), 9 p.m.; St. Bernard, 4 p.m. (church and Clairvaux Hall), 6 and 11 p.m.

CD:St. Bernard, 7,9 and 11 a.m.; Our Lady of Grace, 9:30 and 11:30 a.m.

DUQUESNE/HOMESTEAD/MUNHALL/WEST MIFFLIN/WHITAKER

Churches: St. Agnes, West Mifflin;Christ, Light of the World, Duquesne;Holy Trinity, WestMifflin;St. Joseph, Duquesne;St. Maximilian Kolbe,Homestead;Resurrection, West Mifflin;St. Rita, Whitaker;St. Therese of Lisieux,Munhall

CE:Holy Name Church, 4 and 9 p.m.; Holy Trinity, 4 p.m.; St. Maximilian, 4 and 8 p.m.; St. Therese, 4 p.m. and midnight.

CD:St. Therese, 7:30 and 11 a.m.; Holy Trinity, 8 a.m.; St. Rita, 8:30 a.m.; Resurrection, 9 a.m.; St. Agnes, 10 a.m.; St. Maximilian, 10:30 a.m.; St. Joseph, 11 a.m.

ELIZABETH/GLASSPORT/LIBERTY BOROUGH

Churches:St. Mark, Liberty;St. Michael, Elizabeth;Queen of the Rosary,Glassport

CE:St. Mark, 4 p.m.; St. Michael, 4 and 10 p.m.

CD:St. Mark, 8:30 a.m.; St. Michael, 9 a.m.; Queen of Rosary, 10:30 a.m.

FINLEYVILLE/JEFFERSON HILLS/PETERS

Churches:St. Benedict the Abbot,Peters;St. Francis of Assisi,Finleyville;St. Isaac Jogues,Jefferson Hills

CE: St. Benedict, 4 p.m. (main church and Pope Benedict Hall), 6 p.m., 10 p.m.; St. Francis of Assisi, 4 and 8 p.m.

CD:St. Francis, 8 a.m.; St. Isaac, 9:30 a.m.; St. Benedict, 10 a.m.

MCKEESPORT/VERSAILLES/WHITE OAK

Churches:St. Angela Merici, White Oak;Corpus Christi, McKeesport;St. Patrick, McKeesport;St. Robert Bellarmine,East McKeesport

CE:Corpus Christi, 4 p.m.; St. Patrick, 4 and 10 p.m. (9:30 p.m. Christmas music prelude with choir); St. Angela, 4:30 and 10 p.m. (9:30 p.m. Christmas music prelude); St. Robert, 5:30 p.m.

CD:St. Robert, 9 a.m.; Corpus Christi, 10:30 a.m.; St. Angela, 11 a.m.

SOUTH PARK/UPPER ST. CLAIR

Churches:St. Joan of Arc, South Park;St. Louise de Marillac,Upper St. Clair

CE:St. Joan, 4, 6 and10 p.m.; St. Louise, 4 p.m. (church and gym), 6 and 8 p.m., midnight.

CD:St. Joan, 9 and 11 a.m.; St. Louise, 9 and 11 a.m., 12:30 p.m.

VICARIATE 3

St. Katharine Drexel, Bentleyville

Churches:main church, Bentleyville; mission church, Richeyville.

CE:main church, 4 and 9 p.m.; mission church, 4 and 6 p.m.

CD:mission church, 9 a.m.; main church, 10 a.m.

St. Matthias, Greene County

Churches:St. Ann, Waynesburg; St. Hugh, Carmichaels; St. Marcellus, Jefferson; St. Ignatius, Bobtown.

CE: St. Hugh, 4 p.m. (children's Mass), 9 p.m. (Mass of midnight); St. Marcellus, 4 p.m. (children's Mass); St. Ann, 6 p.m. (children's Mass)

CD:St. Ann, 8:30 a.m.; St. Hugh, 9:30 a.m.; St. Ignatius, 10:30 a.m.

St. Philip, Crafton/Ingram

Churches:Ascension, Ingram; St. Philip, Crafton

CE:St. Philip, 4 and 6 p.m., midnight; Ascension, 5:30 p.m.

CD:St. Philip, 7, 9 and 11 a.m.; Ascension, 9:30 a.m.

ALEPPO/SEWICKLEY

Churches:St. James, Sewickley;St. Mary, Aleppo

CE:St. James, 4 p.m. (children's Mass), 7 p.m., midnight (with adult and bell choir, and prelude at 11:30 p.m.); St. Mary, 8 p.m.

CD:St. Mary, 9:30 a.m.; St. James, 11 a.m.

ALIQUIPPA/CENTER/HOPEWELL/MONACA

Churches:St. Frances Cabrini, Center;St. John the Baptist, Monaca;Our Lady of Fatima, Hopewell;St. Titus, Aliquippa

CE:St. Frances, 4 p.m. (church and hall), midnight; St. John the Baptist, 4, 7 and 11 p.m.; Our Lady of Fatima, 4 and 9 p.m.; St. Titus, 4 and 10 p.m.

CD:St. Frances, 9 a.m.; Our Lady of Fatima, 9:30 a.m.; St. John the Baptist, 10 a.m.;St. Titus, 10:30 a.m.

AMBRIDGE/BADEN/CONWAY/FRANKLIN PARK(The Great Grouping)

Churches:Good Samaritan, Ambridge;St. John the Baptist, Baden;SS. John and Paul, Franklin Park/Marshall Twp.;Our Lady of Peace, Conway

CE:St. John the Baptist, 4 p.m.; Our Lady of Peace, 4 p.m.; Good Samaritan, 4 p.m., midnight (with music by adult choir starting at 11:30 p.m.); SS. John and Paul, 4 p.m. (children's Mass), 6 and 8 p.m., 10 p.m. (with adult choir).

CD:St. John the Baptist, 8 a.m.; Our Lady of Peace, 9 a.m.; Good Samaritan, 11 a.m.; SS. John and Paul, 8 and 10 a.m.

AVELLA/BURGETTSTOWN/FORT CHERRY/WEST ALLEGHENY

Churches:St. Alphonsus, McDonald;St. Ann, Bulger;St. Columbkille, Imperial;St. Michael, Avella;Our Lady of Lourdes,Burgettstown;St. Patrick, Oakdale

CE:St. Alphonsus, 4 and 10 p.m.; St. Columbkille, 4, 6:30 and 10 p.m.; Our Lady of Lourdes, 4 p.m.; St. Patrick, 4 p.m.; St. Michael, 4 p.m.; St. Ann, 6 p.m.

CD:St. Columbkille, 8 and 11 a.m.; St. Alphonsus, 8:30 a.m.; St. Ann, 9 a.m.; Our Lady of Lourdes, 10 a.m.; St. Patrick, 10:30 a.m.; St. Michael, 11 a.m.

BEAVER/FREEDOM/NEW BRIGHTON/ROCHESTER

Churches:St. Cecilia, Rochester;St. Felix, Freedom;Holy Family, New Brighton;SS. Peter and Paul, Beaver

CE:St. Cecilia, 4 and 7 p.m.; St. Felix, 4 p.m.; Holy Family, 4:30 and 10 p.m.; SS. Peter and Paul, 4, 6:15 and 10 p.m.

CD:SS. Peter and Paul, 8 and 11 a.m.; St. Cecilia, 10 a.m.; St. Felix, 10 a.m.; Holy Family, 10 a.m.

BEAVER FALLS/CHIPPEWA/DARLINGTON/MIDLAND

Churches:St. Monica, Beaver Falls;St. Blaise, Midland

CE:St. Blaise, 4 p.m.; St. Monica, 4 p.m. (church and children's Mass in Founders Hall), 8 p.m., midnight.

CD: St. Monica, 9 a.m.; St. Blaise, 10 a.m.

CANONSBURG/MEADOW LANDS/MUSE

Churches:Holy Rosary, Muse;Our Lady of the Miraculous Medal, Meadow Lands;St. Patrick, Canonsburg

CE:Holy Rosary, 4 p.m. (children's Mass), 6 p.m.; Our Lady of Miraculous Medal, 4 p.m. (children's Mass), 8:30 p.m. (bilingual); St. Patrick, 4 p.m. (children's Mass), 10 p.m.

CD:Holy Rosary, 9 a.m.; Our Lady of Miraculous Medal, 10 a.m.; St. Patrick, 7:30 and 10:30 a.m.

CHARLEROI/DONORA/MONONGAHELA

Churches:St. Damien of Molokai,Monongahela;Mary, Mother of the Church, Charleroi;Our Lady of the Valley,Donora

CE:St. Damien, 4 p.m., midnight; Our Lady of the Valley, 4 p.m.; Mary, Mother of the Church, 4 p.m.

CD:Our Lady of the Valley, 8:30 a.m.; Mary, Mother of the Church, 9 a.m.; St. Damien, 11 a.m.

CORAOPOLIS/CRESCENT/MOON

Churches:St. Catherine Siena, Crescent;St. Joseph, Coraopolis;St. Margaret Mary, Moon

CE:St. Catherine, 4, 6:30 and 9 p.m.; St. Margaret Mary, 4 p.m. (children's Mass, prelude with ensemble at 3:40 p.m.), 6 p.m. (with contemporary group, prelude at 5:50 p.m.), 9 p.m.(with adult choir, prelude at 8:40 p.m.); St. Joseph, 4 and 8 p.m.

CD:St. Joseph, 8 and 10 a.m.; St. Margaret Mary, 9 and 11 a.m. (with cantor); St. Catherine, 10:30 a.m.

KENNEDY/McKEES ROCKS/ROBINSON

Churches:Holy Trinity, Robinson;St. John of God,McKees Rocks;St. Malachy, Kennedy

CE:Holy Trinity, 4, 6:30 and 10 p.m.; St. Malachy, 4, 6:30 and 10 p.m.; St. John, 4:30 and 8 p.m., midnight.

CD:Holy Trinity, 9 and 11 a.m.; St. Malachy, 9 and 11 a.m.; St. John, 9:45 a.m.

WESTERN WASHINGTON COUNTY

Churches:St. Hilary, Washington;Immaculate Conception, Washington

CE:St. Hilary, 4 p.m.; Immaculate Conception, 4 and 6 p.m., midnight; Sacred Heart (Claysville), 9 p.m.

CD:St. Hilary, 8 a.m.; Immaculate Conception, 10:30 a.m. and 12:15 p.m.

VICARIATE 4

Holy Spirit, Lawrence County

Churches:St. Anthony, Bessemer; St. Camillus, Neshannock; St. James the Apostle, Pulaski; St. Joseph the Worker, New Castle; St. Mary, New Castle; St. Vincent de Paul, New Castle; St. Vitus, New Castle.

CE:St. Anthony, 4 p.m.; St. Camillus, 4 p.m.; St. Joseph the Worker, 4 p.m.; St. Mary, 4 p.m.; St. Vitus, 4 p.m. (children's Mass), midnight; St. Vincent de Paul, 6 p.m.; St. James, 7 p.m.

CD:St. Vitus, 8 a.m.; St. Camillus, 10 a.m.; St. Mary, 11:30 a.m.

ADAMS/CRANBERRY/GLADE MILLS

Churches:Holy Sepulcher, Glade Mills;St. Kilian, Adams/Cranberry

CE:Holy Sepulcher, 4 and 6 p.m., midnight; St. Kilian, 4 p.m. (North Catholic High School), 6, 8 and 10 p.m. (church).

CD:St. Kilian, 8 and 10 a.m., noon; Holy Sepulcher, 10:30 a.m.

BAIRDFORD/RUSSELLTON

Churches:Transfiguration, Russellton;St. Victor, Bairdford

CE:St. Victor, 4 p.m.; Transfiguration, 4:30 and 8 p.m.

CD:St. Victor, 10 a.m.

BUTLER/CENTER/LYNDORA/MERIDIAN

Churches:St. Andrew, Center;St. Fidelis, Butler;St. Michael, Butler;St. Paul, Butler;St. Peter, Butler

CE:St. Fidelis, 4, 7 and 10 p.m.; St. Paul, 4 and 7 p.m.; St. Peter, 4 and 10 p.m.; St. Andrew, 4:30 p.m.; St. Michael, 4:30 and 10 p.m.

CD:St. Paul, 8 a.m. (televised); St. Fidelis, 8:30 a.m.; St. Peter, 9:30 a.m.; St. Andrew, 11 a.m.

CABOT/COYLESVILLE/HERMAN

Churches:St. Mary of the Assumption, Herman;St. John, Coylesville;St. Joseph, Cabot

CE:St. Joseph, 4 and 10 p.m.; St. Mary, 4 and 10 p.m.; St. John, 7 p.m.

CD:St. John, 8 a.m.; St. Joseph, 10 a.m.; St. Mary, 10 a.m.

CRANBERRY/ELLWOOD CITY/ZELIENOPLE

Churches:St. Ferdinand, Cranberry;St. Gregory, Zelienople;Holy Redeemer, Ellwood City

CE:St. Ferdinand, 4 p.m. (church and hall), 6and 8 p.m., midnight: St. Gregory, 4, 6 and 10 p.m.; Holy Redeemer, 5 and 10 p.m.

CD:St. Ferdinand, 8 and 10 a.m., noon; Holy Redeemer, 9 a.m.; St. Gregory, 10 a.m.

HAMPTON/RICHLAND

Churches:St. Catherine of Sweden, Hampton;St. Richard, Richland

CE:St. Catherine, 4 p.m., 4:10 p.m. (children's Mass in Farmer Hall), 6:30 p.m., midnight; St. Richard, 4 p.m. (children's Mass), 4:10 p.m. (social hall), 6:30 and 10 p.m.

CD:St. Catherine, 9:15 a.m.; St. Richard, 10 a.m.

LOWER ALLEGHENY VALLEY

Churches:St. Joseph, O'Hara;St. Juan Diego, Sharpsburg;St. Scholastica, Aspinwall;St. Pio Pietrelcina, Blawnox/Harmar

CE:St. Joseph, 4 p.m., 4:15 p.m. (overflow crowd downstairs in old church), 7 p.m.; St. Mary, 4 p.m. and midnight; St. Scholastica, 4 and 10 p.m.; St. Edward, 7 p.m.

CD:St. Francis of Assisi, 8 a.m.; St. Scholastica, 9:30 a.m. and noon; St. Joseph, 10 a.m.; St. Edward, 10 a.m.; Madonna of Jerusalem, 10:30 a.m.

MONROEVILLE/PENN HILLS(MPH PARISHES)

Churches:St. Bartholomew, Penn Hills;St. Bernadette, Monroeville;St. Gerard Majella, Penn Hills;North American Martyrs, Monroeville/Pitcairn;St. Susanna, Penn Hills

CE:St. Bernadette, 4 and 6 p.m., midnight; North American Martyrs, 4 and 10 p.m.; St. Susanna, 4 p.m.; St. Bartholomew, 4:30 p.m.

CD:St. Susanna, 9 a.m.; St. Michael, 9:30 a.m.; St. Bartholomew, 10 a.m.; St. Bernadette, 10 a.m.; North American Martyrs, 10 a.m.; St. Gerard, 10 a.m.

NORTHERN BUTLERCOUNTY

Churches:St. Alphonsus, West Sunbury;St. Christopher, Prospect;St. Peter, Slippery Rocks/Forestville

CE:St. Peter, 4 and 6 p.m.; St. Louis, 4 p.m.; St. Christopher, 7 p.m.; St. Anthony, 10 p.m.

CD:St. Peter, 8 a.m.; St. Louis, 10 a.m.; St. Christopher, 11 a.m.

OAKMONT/PLUM/VERONA(OPV Catholic parishes)

Churches:St. Irenaeus, Oakmont;St. Januarius, Plum;St. John the Baptist, Unity;St. Joseph, Verona;Our Lady of Joy, Holiday Park

CE:St. Irenaeus, 4, 7 and 10 p.m.; St. Januarius, 4 and 10 p.m.; St. John, 4, 7 and 10 p.m.; St. Joseph, 4 and 10 p.m.; Our Lady of Joy, 4 and 10 p.m.

CD:St. Joseph, 8 a.m.; Our Lady of Joy, 8 a.m.; St. Irenaeus, 10 a.m.; St. Januarius, 10 a.m.; St. John, 10 a.m.; Our Lady of Joy, 10 a.m.

UPPER ALLEGHENY VALLEY

Churches:St. Alphonsus, Springdale;Holy Family, Creighton;Holy Martyrs, Tarentum;St. Joseph, Natrona;Our Lady of the Most Blessed Sacrament, Natrona Heights;Our Lady of Victory, Harwick

CE: St. Alphonsus, 4 p.m.; Holy Martyrs, 4 p.m.; Our Lady of the Most Blessed Sacrament, 4 and 10 p.m.; St. Joseph, 6 p.m.; Holy Family, 9 p.m.

CD:Our Lady of Perpetual Help, 8 a.m.; Our Lady of Victory, 8:30 a.m.; St. Joseph, 10 a.m.; St. Alphonsus, 10:30 a.m.; Our Lady of the Most Blessed Sacrament, 11 a.m.; Holy Family, 11 a.m.

WEXFORD

Churches:St. Alexis, Wexford;St. Alphonsus, Wexford

CE:St. Alexis, 4 p.m. (children's Mass), 7 and 10 p.m.; St. Alphonsus, 4 p.m. (children's Mass), 10 p.m.

CD:St. Alphonsus, 8 a.m.; St. Alexis, 10 a.m.

OTHER PARISHES

Our Lady of Victory Maronite Catholic Parish, Scott

CE:6 p.m. and midnight.

CD:11 a.m.

VIETNAMESE CATHOLIC COMMUNITY

CD:Immaculate Conception Church of St. Maria Goretti Parish, 2:30 p.m.


Bishop Zubik's Columns

E-Edition
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Current Magazine
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Most Popular